HVĚZDA PARDUBICE


Zpět na výpis článků

ZEMŘEL ARNOŠT KŘIVKA

Publikováno 30.09.2018Arnošt Křivka, narozen 30. 8.1919, zemřel ve středu 26. září 2018 ve věku 99 let.


Byl pardubickým rodákem. Celý život byl příznivcem sportu. Byl jedním z posledních pamětníků historie pardubického sportu z období mezi dvěma světovými válkami. V mládí se věnoval fotbalu a atletice. Závodil v bězích na střední tratě a v předválečné době byl zařazen do výběru pro Olympijské hry v Helsinkách.

V roce 1942 založil atletický oddíl Slovanu Pardubice a v roce 1959 byl spoluzakladatelem oddílu atletiky Rudé hvězdy v Pardubicích, kde pracoval jako trenér, rozhodčí, organizátor a propagátor atletiky po dobu téměř 40 let. Organizoval také atletiku mezi sportovci během tzv. totálního nasazení ve válečném průmyslu nacistického Německa.

Věnoval se stovkám mladých lidí a podporoval každého zájemce o atletiku, bez ohledu na to, jak velký měl talent. Při atletickém tréninku svěřenců uplatňoval metody tréninku, které přispívaly k přirozenému výkonnostnímu růstu a zdravé kondici sportovců. Byl odpůrcem užívání nedovolených prostředků ke zvyšování výkonnosti. Pro vrcholovou přípravu atletů vypracoval efektivní metodu tréninku, vycházející z fyziologických reakcí organizmu sportovce na tréninkovou zátěž. K tomu zavedl originální způsob evidence, plánování a vyhodnocování atletického tréninku. Přínosem této metody se ve své diplomové práci zabývala vnučka Ivana Křivková. Jeho tréninkový systém popisovaný v této diplomové práci byl vysoce hodnocen a je k dispozici trenérům na Pedagogické fakultě v Hradci Králové a Fakultě tělesné výchovy v Praze.


Vychoval řadu mistrů a rekordmanů České a Československé republiky, účastníky mistrovství Evropy a Olympijských her. Jeho tři synové byli také úspěšní atleti. Život s mladými lidmi na stadiónu mu dával energii pro jeho dlouhý život. Ještě ve věku 98 let psal tréninky a chodil na stadion na Dukle.

Za svoji činnost v atletickém hnutí byl mnohokrát oceněn. V roce 2008 byl uveden do Síně slávy pardubického sportu a od roku 2017 má svoji dlaždici v chodníku slávy před zimním stadionem v Pardubicích.

Do jeho posledních dnů si zachoval dobrou mysl a chuť do života. 

Poslední rozloučení s Arnoštem Křivkou proběhne v pátek 5. října 2018 v 10.30 hodin ve smuteční obřadní síni pardubického krematoria.

V Pardubicích dne 30. září 2018

Jaroslav Křivka, syn

NAŠI SPONZOŘI A PARTNEŘI